Transport, spedycja, logistyka

Transport, spedycja i logistyka – jak je rozróżnić?

Transport, spedycja i logistyka to pojęcia, których wiele osób używa zamiennie. Jak się jednak okazuje – jest to błędne. Chociaż są one ze sobą powiązane między transportem, spedycją a logistyką występują pewne różnice. Używanie tych pojęć zamiennie może powodować nieporozumienia, chociażby na linii klient – firma transportowa. Czym więc dokładnie jest transport, spedycja i logistyka? Jak je rozróżnić? Podpowiadamy!

Logistyka – co to jest?

Zacznijmy od najszerszego pojęcia z hasła „transport, spedycja i logistyka”, czyli właśnie od logistyki. Logistyka to cały proces sprawnego planowania, realizowania i kontrolowania transportu towarów z punktu początkowego do miejsca rozładunku. Można więc powiedzieć, że proces logistyczny obejmuje wszystkie czynności, które gwarantują, że przewóz towarów nastąpi w efektywny sposób. Pracownicy logistyczni obsługują klientów i współpracują z niemal każdym działem firm transportowych i spedycyjnych.

Spedycja a transport

Spedycja jest zdecydowanie węższym pojęciem niż logistyka. Usługi spedycyjne związane są stricte ze zorganizowaniem przewozu ładunku. Jest to więc bardziej wyspecjalizowany dział logistyki. Spedytor pilnuje, aby przewóz towarów nastąpił w sposób najlepiej zoptymalizowany, tak jak podpowiedział mu dział logistyczny. Dba on o to, aby towary dotarły do miejsca docelowego szybko i bezpiecznie. Ponadto spedytorzy dbają o formalności takie jak kompletowanie wszystkich dokumentów (szczególne znaczenia ma to przy transporcie międzynarodowym), czy wystawianie listów przewozowych.

Transport – ELTMAR

Najwęższym pojęciem z branży TSL jest transport. Pojęcie to obejmuje sam przewóz towarów z miejsca załadunku do miejsca rozładunku. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się kwestia odpowiedniego doboru środków transportu. W Polsce najpopularniejszy jest transport drogowy samochodami ciężarowymi. W zależności od rodzaju przewożonego towaru należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniej naczepy. W ELTMAR posiadamy flotę nowoczesnych i sprawdzonych samochodów ciężarowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować się do potrzeb wszystkich klientów. Posiadamy m.in. standardowe naczepy, naczepy podwójne, chłodnie i izotermy, cysterny, niskopodwoziowe i ponadgabarytowe, naczepy kurtynowe mega oraz naczepy mulda. Dysponujemy także flotą busów (od 8 do 12 europalet).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *