Transport paletowy – jak dbać o towary w transporcie?

Transport paletowy dla firm transportowych to codzienność. Z transportu paletowego korzystają bowiem niemal wszystkie branże, które decydują się na takie usługi. Przy takiej „codzienności” łatwo o rutynę. Chociaż transport paletowy należy do zdecydowanie najłatwiejszych, nie oznacza to, że można odpuścić sobie dbałość o bezpieczeństwo ładunku. Jak dbać o towary w transporcie paletowym? Mamy dla Was 3 najważniejsze wskazówki!

Wybór odpowiedniej palety

Do najważniejszych aspektów związanych z transportem paletowym, jak można się domyślić, należy dobór odpowiedniej palety. Na rynku obecnie dostępne są między innymi:

  • Europalety
  • Palety otwarte
  • Palety zamknięte
  • Palety Stringer
  • Palety Bearer

Każda z palet posiada swoją nośność, której nie należy przekraczać. To absolutna podstawa zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo ładunku w transporcie, jak i osób obsługujących rozładunek i załadunek. Przed wyborem palety transportowej należy więc zwrócić uwagę na jej parametry.

Do najpopularniejszych palet należą palety drewniane, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Są one pod tym względem podobne do palet metalowych. Oba z tych typów palet nadadzą się do transportu dużych i ciężkich towarów. W przeciwieństwie do palet plastikowych, które są mniej wytrzymałe, a zarazem o wiele lżejsze niż palety drewniane czy palety metalowe. Plastikowe palety nadadzą się głównie do transportu ładunków dużych choć lekkich. Często wybierane są przez osoby, którym zależy na jak największym ograniczeniu wagi ładunku.

Dobre zapakowanie ładunku

Po wyborze odpowiedniej palety nadchodzi czas na odpowiednie załadowanie na nią towaru. Tutaj zdecydowanie najważniejszy pozostaje fakt, aby towar nie wystawał poza obręb palety. Jak się zaraz przekonasz – mogłoby to skutecznie uniemożliwić dalsze zabezpieczenie ładunku. Należy zadbać także o stabilność ładunku na palecie. Jeśli przewozimy różne towary – cięższe powinny iść na dół, a lżejsze na górę. Wszystkie luki i puste przestrzenie powinny natomiast zostać wypełnione w taki sposób, aby towar nie przesuwał się w obrębie palety.

Zabezpieczenie palety

Kiedy towar znajduje się już na palecie, zbliżamy się do końca zabezpieczenia. Przed zapakowaniem palety do naczepy samochodu ciężarowego warto owinąć ją na przykład folią strecz lub folią bąbelkową. Dodatkowo zabezpieczy to towary na czas transportu. Coraz większą popularnością pod tym względem cieszą się również taśmy spinające.

Dużo osób poleca także nadstawki paletowe. Są to specjalne, najczęściej drewniane obudowy osłaniające towar z boku i z góry. Tak zabezpieczone towary z pewnością nie ulegną uszkodzeniu nawet podczas ekstremalnych warunków na drodze. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zabezpieczenia towarów podczas transportu paletowego, skontaktuj się z przedstawicielami ELTMAR.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *