Transport międzynarodowy, a transport wewnątrzwspólnotowy

Transport drogowy to jedna z najprężniej rozwijających się obecnie gałęzi przemysłu. Duże znaczenie ma przy tym fakt, że dzięki niemu w dużej mierze dochodzi do eksportu i importu towarów. W przypadku transportu drogowego rozróżniamy transport międzynarodowy i transport wewnątrzwspólnotowy. Czym się one charakteryzują i jakie są między nimi różnice i podobieństwa? Odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości klientów firm transportowych w tym zakresie!

Co to jest transport międzynarodowy i transport wewnątrzwspólnotowy?

O transporcie międzynarodowym mówimy zawsze wtedy jeśli kraj, w którym rozpoczyna się podróż ładunku jest inny, niż kraj docelowy (mamy tu na myśli miejsce rozładunku towaru). Mówiąc ogólnie, transport międzynarodowy pozwala na przewóz towarów pomiędzy różnymi krajami. Wśród transportu międzynarodowego wyróżniamy transport wewnątrzwspólnotowy. Pod pojęciem transportu wewnątrzwspólnotowego kryje się przewóz ładunków pomiędzy dwoma krajami Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że pojęcia te dotyczą każdego rodzaju transportu tzn. drogowego, morskiego czy lotniczego.

Transport międzynarodowy i transport wewnątrzwspólnotowy – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy transportem międzynarodowym i transportem wewnątrzwspólnotowym jest uproszczenie procedury celnej w przypadku transportu pomiędzy krajami należącymi do Unii Europejskiej. Ma tutaj zastosowanie procedura swobodnego przepływu towarów w ramach wspólnego rynku. Wiele towarów w przypadku transportu wewnątrzwspólnotowego jest objętych także zerową stawką podatku VAT. Ze względu na wspólny rynek i zharmonizowane przepisy unijne procedura przekroczenia granicy w przypadku transportu wewnątrzwspólnotowego jest prostsza i szybsza.

Transport międzynarodowy i transport wewnątrzwspólnotowy – podobieństwa

Chociaż wiele osób błędnie interpretuje transport międzynarodowy i transport wewnątrzwspólnotowy, jako tożsame pojęcia. Można to zrozumieć, biorąc pod uwagę podobieństwa pomiędzy tymi dwoma rodzajami transportu. Przede wszystkim tożsame są same procesy logistyczne związane z bezpiecznym transportem towarów. W obu przypadkach należy odpowiednio zaplanować trasę, dobrać odpowiedni środek przewozu, zabezpieczyć ładunek i monitorować przebieg samego transportu. Tożsame bywają również niektóre przepisy związane z procedurą celną, czy wymaganą dokumentacją dotyczącą transportu danych towarów.

W Eltmar oferujemy naszym klientom profesjonalny transport międzynarodowy i transport wewnątrzwspólnotowy. Już od wielu lat działamy na terenie całej Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Z powodzeniem dostarczamy również towary do krajów wschodnich (Ukraina, Kazachstan). Gwarantujemy szybki, sprawny i bezpieczny transport drogowy pojazdów, co przekłada się na zadowolenie klientów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *