Transport kriogeniczny

Transport kriogeniczny to szczególny rodzaj transportu chłodniczego, który dotyka głównie fundamentalnych kwestii zdrowia. To między innymi transport leków, materiałów biologicznych, czy organów. Nic dziwnego, że cały czas zyskuje na popularności i coraz więcej przewoźników włącza go do swojej oferty. Co musisz wiedzieć o transporcie kriogenicznym? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę!

Czym wyróżnia się transport kriogeniczny?

Transport kriogeniczny najczęściej służy do przewozu leków, materiałów biologicznych, krwi i organów, a także narzędzi chirurgicznych oraz sprzętu medycznego. Oczywiście przewóz takich przesyłek musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. W tym przypadku liczy się nie tylko czas, ale także warunki, w jakich dokonuje się transport.

Do transportu kriogenicznego wykorzystuje się między innymi suchy, bakteriostatyczny lód, który osiąga temperaturę minus 78.5 stopnia Celsjusza. Innym, nowocześniejszym rozwiązaniem jest także ciekły azot, którego temperatura sięga minus 196 stopni Celsjusza. Pojemniki z tą substancją posiadają własny system GPS, dzięki czemu są stale monitorowane, nie tylko pod względem aktualnego miejsca, gdzie się znajdują, ale także temperatury w pojemniku. W ten sposób zapewnione jest maksymalne bezpieczeństwo.

Kto korzysta z transportu kriogenicznego?

Miejsc, które korzystają z transportu kriogenicznego, jest coraz więcej. Odpowiedniej oferty firm transportowych w tym zakresie poszukują między innymi szpitale i inne placówki zdrowia (przychodnie, laboratoria medyczne), które muszą przetransportować do odpowiednich miejsc próbki biologiczne. Z usług firm transportowych oferujących transport kriogeniczny korzystają także firmy farmaceutyczne, apteki i magazyny apteczne, uniwersytety medyczne, czy gabinety weterynaryjne.

O czym warto pamiętać, korzystając z transportu kriogenicznego?

Jeśli szukasz oferty firmy transportowej oferującej kriogeniczny przewóz ładunku, koniecznie sprawdź jej opinie i dopytaj o wszystkie interesujące cię szczegóły. Pamiętaj, że w przypadku transportu kriogenicznego, jakiekolwiek problemy wynikłe w trakcie jazdy mogą spowodować nienadawanie się do użytku całej partii produktów np. leków czy szczepionek. Nie warto więc łakomić się na niskie ceny czy niesprawdzone oferty.

Warto wybrać firmę, która ma duże doświadczenie na rynku, a jej kierowcy potrafią dobrze radzić sobie z nietypowymi sytuacjami na drodze. Trzeba mieć na uwadze, że transport tego typu ładunków to praca pod ciągłą presją czasu i stresu. Ważne jest także posiadanie floty nowoczesnych pojazdów, dostosowanych do transportu tego typu przesyłek. Taką nowoczesną flotą wyróżnia się między innymi firma Eltmar.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *