O czym musi pamiętać kierowca przed wyruszeniem w trasę?

Praca zawodowego kierowcy na pierwszy rzut oka może wydawać się banalnie prosta. Przychodzisz do pracy, wsiadasz „za kółko” i jedziesz. Niestety, jak zawsze w tego typu przypadkach – nic nie jest takie proste, jakby mogło się wydawać. Już przed samym wyruszeniem w trasę kierowca musi zadbać o wiele rzeczy i dopilnować wielu formalności. O czym musi pamiętać kierowca przed wyruszeniem w trasę? Poznaj najważniejsze kwestie w tym zakresie i przekonaj się, że praca zawodowego kierowcy to nie tylko proste prowadzenie ciężarówki!

Jak wyglądają przygotowania zawodowego kierowcy do pracy?

Przygotowania do pracy zawodowego kierowcy wbrew pozorom mogą rozpocząć się jeszcze w domu. Kierowca ma obowiązek skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Powinien także zapoznać się ze swoją trasą i zoptymalizować ją m.in. pod względem przerw na odpoczynek i tankowanie. Jeżeli jest to trasa międzynarodowa warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego w krajach, przez które trasa przebiega oraz pamiętać o zabraniu Zielonej Karty jeśli trasa prowadzi przez kraje, które nie są członkami Porozumienia Wielostronnego.

Bardziej „przyziemną” kwestią jest spakowanie się na wyjazd. Jeśli trasa jest długa np. tygodniowa, dwutygodniowa, kierowcy muszą pamiętać o zabraniu wygodnej odzieży na zmianę, suchego prowiantu (a także często produktów do samodzielnego przygotowania ciepłych posiłków w tym również kuchenki turystycznej etc.). Warto bowiem pamiętać, że nie wszędzie może być możliwość zatrzymania się w dogodnym miejscu serwującym ciepłe posiłki.

Ważne jest także uzupełnienie apteczki, czy zaopatrzenie się w papierowe mapy. Podczas trasy wiele zdarzyć się może i lepiej mieć takie rzeczy przy sobie niż podczas pracy nerwowo szukać miejsca, gdzie można np. kupić leki przeciwbólowe. Warto także mieć ze sobą podstawowy zestaw naprawczy, aby szybko poradzić sobie z ewentualnymi niewielkimi usterkami pojazdu. Wielu kierowców podkreśla, że podczas tras przydają im się także wygodne akcesoria do spania takie jak śpiwory czy poduszki. Przydatna bywa także gotówka – w przypadku tras międzynarodowych, również w walucie kraju, przez który będzie się przejeżdżać.

Praca zawodowego kierowcy – tuż przed trasą

Tuż przed wyruszeniem w trasę kierowca zobowiązany jest sprawdzić stan techniczny pojazdu. Codzienna obsługa pojazdu obejmuje między innymi kontrolę ciśnienia powietrza w oponach i stanu ogumienia, działania oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, hamulców oraz układu kierowniczego, sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych i obecności wymaganego wyposażenia. Taką kontrolę należy przeprowadzić po każdej dłuższej prawie w czasie jazdy.

Sprawdzić należy również stan techniczny naczepy, a nawet najmniejsze usterki należy odnotować jeszcze przed wyruszeniem w trasę. Uwagę należy zwrócić także na rozmieszczenie i ciężar ładunku. Odpowiednie ułożenie towaru w naczepie ma wpływ na ergonomię jazdy, co ma szczególne znaczenie szczególnie przy pokonywaniu zakrętów. Jeśli wszystko jest w porządku, można ruszać w trasę. Skomplikowane?  A to dopiero początek pracy kierowcy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *