Transport paletowy należy do jednych z najpopularniejszych. Nic dziwnego, bowiem z jego pomocą można przewieźć niemal wszystkie rodzaje ładunków w tym te o niestandardowych wymiarach. Transport na paletach jest wygodny, ekonomiczny i bezpieczny. Ważne tylko, aby odpowiednio dobrać rodzaj palety do przewożonych towarów. Jakie są rodzaje palet transportowych? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej palety? Podpowiadamy!
Rodzaje palet ze względu na materiał wykonania
Jednym ze sposobów rozróżnienia od siebie palet transportowych, jest podział palet ze względu na materiał wykonania. Wyróżniamy tutaj palety plastikowe, metalowe oraz drewniane. Biorąc pod uwagę ich popularność, zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są palety drewniane. Nie ma w tym nic dziwnego, zważywszy na fakt, że palety drewniane charakteryzują się bardzo dobrą wytrzymałością, a przy tym często są lżejsze niż np. paleta metalowa. Palety plastikowe natomiast chociaż najlżejsze ze wszystkich wymienionych są najmniej wytrzymałe. Z tego powodu poleca się je głównie w przypadku bardzo lekkich, choć dużych ładunków.
Rodzaje palet transportowych
Palety transportowe można podzielić również ze względu na ich typ. W Polsce zdecydowanie najpopularniejsze są europalety, czyli tak zwane palety otwarte. Europalety to najczęściej wykorzystywany rodzaj palet transportowych w całej Europie. Najpopularniejsza europaleta ma wymiary 800 × 1200 mm i obciążenie do 1,5 tony. Wśród europalet można znaleźć również tak zwaną pół paletę o wymiarach 800 x 600 mm oraz paletę przemysłową o wymiarach 1200 x 1000 mm.
Mniej popularne rodzaje palet transportowych to palety zamknięte (podobnie jak europalety są czterowejściowe, blokowe) oraz palety Stringer i Bearer. Palety Stringer są czterowejściowe i zamknięte od dołu. Posiadają także wycięcie na widły oraz boczne wzmocnienie konstrukcji. Natomiast palety Bearer są dwuwejściowe, blokowe. Ze względu na swoją dwuwejściowość do ich przenoszenia potrzebny jest specjalny rodzaj wózków widłowych.
Co to jest paletyzacja?
Dobór odpowiedniej palety do przewozu ładunku to ważna kwestia. Jednakże równie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie towarów na palecie. Proces ten nazywamy paletyzacją. W ramach paletyzacji należy umieścić i zabezpieczyć przedmioty na palecie w taki sposób, aby nie uległy uszkodzeniu podczas przechowywania lub transportu.
W tym aspekcie najważniejszy jest fakt, aby towar w żadnym miejscu nie wystawał poza obręb palety. Należy go układać w taki sposób, aby ograniczyć puste przestrzenie, których obecność nie tylko może spowodować przesuwanie się towarów w trakcie transportu, ale także jest nieekonomiczna. Puste przestrzenie powodują bowiem, że w jednym transporcie przewiezionych zostanie mniej towarów. Obecnie najpopularniejsza jest paletyzacja ręczna, jednak coraz więcej szczególnie dużych firm oferuje także paletyzację przeprowadzaną za pomocą robotów przemysłowych.