Szeroka flota pojazdów to must-have każdej profesjonalnej firmy transportowej. Odpowiedni dobór naczepy jest kluczowy przy transporcie ładunku. Wpływa nie tylko na bezpieczeństwo przewożonych towarów, ale także na optymalizację kosztów związanych z transportem. Zastanawiasz się, jakie są rodzaje naczep w transporcie drogowym? Dzisiaj przedstawiamy najpopularniejsze!
Klasyczne plandeki i ich rodzaje
Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej uniwersalnych naczep jest klasyczna plandeka. To właśnie plandeki najczęściej można minąć na polskich (i nie tylko polskich) drogach. Tutaj możemy wyróżnić kilka rodzajów plandek. Jedną z nich jest klasyczna firanka, którą zsuwa się na czas rozładunku lub załadunku. Równie popularne pozostają „burtówki”, które od firanek różnią się tym, że na czas rozładunku/załadunku są rozwiązywane i podnoszone, a nie zsuwane.
Rzadziej wykorzystywana, ale bardzo przydatna do transportu ładunków ponadgabarytowych jest naczepa niskopoziomowa. Natomiast pod względem wielkości możemy wyróżnić naczepy solówki, tandem (naczepa podwójna), naczepy standardowe, naczepy typu mega. Wiele osób zapewne kojarzy również naczepy odkryte z burtami oraz bez burt.
Naczepy chłodnicze
Nie wszystko jednak da się przewieźć za pomocą popularnych plandek. Istnieją towary, które wymagają szczególnych warunków podczas transportu. Tutaj na pewno pierwsze do głowy przychodzą Ci towary chłodnicze. I nic dziwnego. Wbrew pozorom towarów, których wymagają w trakcie transportu odpowiedniej temperatury, czy wilgotności powietrza jest bardzo dużo. Jeśli zastanawiasz się, co może być przewożone w transporcie chłodniczym, przeczytaj ten artykuł. Ale najpierw dowiedz się, w jakich naczepach można przewozić takie towary.
Pierwszą z nich są popularne izotermy. To naczepy, które działają na zasadzie termosu – to znaczy ograniczają wymianę ciepła pomiędzy naczepą a tym, co na zewnątrz. Jeśli widzisz taką naczepę na ulicy, to możesz być pewny, że jej kierowca ma przed sobą krótką trasę. Izotermy nie byłyby bowiem w stanie utrzymać niskiej, odpowiedniej temperatury przez długi czas np. na trasach międzynarodowych. Są więc polecane na krótkie i szybkie transporty.
Co więc w przypadku, gdy potrzebujemy przewieźć np. świeże owoce i warzywa na długiej trasie. Z pomocą przychodzą klasyczne naczepy chłodnie wyposażone w agregaty chłodnicze. W takich chłodniach temperatura utrzymywana jest stale na odpowiednim poziomie. Nawet w przypadku opóźnień wynikających np. z utrudnień na drodze nie trzeba obawiać się o przewożone towary. Oprócz klasycznych naczep chłodniczych można wyróżnić również chłodnie z grodzią, które wykorzystywane są do jednoczesnego transportu większej ilości towarów, które wymagają transportu w różnych temperaturach.
Cysterny
Cysterny służą do transportu materiałów płynnych. To w nich najczęściej przewozi się np. paliwo na stacje paliw. Istnieją również cysterny, które przystosowane są do transportu materiałów niebezpiecznych (ADR). Posiadają one odpowiednio wzmocnioną konstrukcję oraz dodatkowe zabezpieczenia. Tak samo, jak w przypadku tradycyjnych naczep, tak i w przypadku cystern występują cysterny podwójne wykorzystywane przy transporcie dużych ładunków.
Naczepy specjalnego przeznaczenia
Nie bez przyczyny mówi się, że transport to paliwo gospodarki. Ilość przewożonych codziennie towarów w skali kraju, czy świata może zadziwić. Mowa tu także o towarach takich jak płynny beton, o którym raczej nie myślimy w pierwszej chwili, gdy mowa o transporcie. W przypadku płynnego betonu stosuje się naczepy specjalnego przeznaczenia z wolno obracającym się zbiornikiem. Obroty zbiornika zapobiegają osadzaniu się betonu w czasie transportu. Innymi towarami, które wymagają naczep specjalnego przeznaczenia, są m.in.: szło, materiały sypkie, złom, czy żywe zwierzęta.