Jaka jest rola spedytora w transporcie drogowym?

Przerwanie łańcucha dostaw może mieć katastrofalny wpływ na gospodarkę. Wystarczy wspomnieć o pandemii Covid19 czy sytuacji po wybuchu wojny na Ukrainie, która w znacznym stopniu wpłynęła na stan gospodarki naszego kraju. A należy pamiętać, że były to tylko chwilowe „anomalie” i kryzys z nimi związany, udało się szybko zażegnać. Można sobie tylko wyobrazić, co by było, gdyby taka sytuacja trwała dłużej. Jednym z zawodów, który na co dzień dba o to, aby nie doszło (nawet w minimalnym stopniu) do przerwania łańcucha dostaw, jest spedytor. Jaka jest rola spedytora w transporcie drogowym?

Czym zajmuje się spedytor?

Spedytor to osoba odpowiedzialna za organizację i realizację transportu towarów. Jego praca polega na łączeniu klienta z firmami przewozowymi. To na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za sporządzenie dokumentów transportowych (np. dotyczących odprawy celnej), odbiór towarów i nadzorowanie bezpieczeństwa przewożonych towarów.

Oczywiście musi on przy tym zadbać o terminowość i często cały czas pozostawać w kontakcie z klientami czy kierowcami ciężarówek. Można więc powiedzieć, że spedytor jest koordynatorem całego procesu transportu drogowego. Choćby z uwagi na ten fakt należy uważnie podejść do wyboru spedytora. Jego praca jest bowiem niezwykle odpowiedzialna i to od niej najczęściej zależy bezpieczeństwo transportowanych towarów.

Pozostałe obowiązki spedytora

Na tym jednak nie kończy się praca spedytora w firmach transportowych. Spedytorzy zajmują się także pozyskiwaniem bazy nowych klientów dla swoich firm. Stale muszą oni monitorować przebieg pozyskanych zleceń oraz bezpośrednio współpracować z przewoźnikami. Dobry spedytor powinien więc wyróżniać się takimi cechami jak terminowość, odpowiedzialność, umiejętność pracy zespołowej i odporność na stres. Często bowiem praca spedytora przebiega pod presją czasu i wymaga pilnego reagowania np. w sytuacjach awaryjnych na drodze.

Jakie wykształcenie musi mieć spedytor?

Kompetencje miękkie są istotne w pracy spedytora, jednak równie ważne jest odpowiednie wykształcenie. Osoby świadczące usługi spedytorskie najczęściej kończą studia na kierunkach związanych z logistyką lub transportem. Kierunek „spedycja” można ukończyć w Polsce jedynie na studiach podyplomowych. 

Jeśli czujesz, że praca spedytora to coś dla ciebie, możesz także wybrać technikum zawodowe w kierunku technika spedytora. Na zakończenie tego etapu edukacji zdaje się egzamin AU.31 – organizacja transportu oraz obsługa klientów i kontrahentów (dawniej AU.28 i AU.29). Egzamin ten nie jest wymagany do świadczenia usług w tym zawodzie, jednak jego posiadanie z pewnością otworzy drzwi do wielu dużych firm transportowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *