Jak zostać kierowcą ciężarówki?

Branża transportowa od lat zmaga się z niedoborem kierowców. Ten problem występuje nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Chociaż dla całej branży TSL nie jest to zbyt dobra wiadomość, dla osób pracujących w zawodzie kierowcy ciężarówki – ma to swoje plusy. Pracy nie brakuje i jest stosunkowo dobrze płatna. Najpierw jednak trzeba tym kierowcą zostać. Jak zostać kierowcą ciężarówki? Przedstawiamy prosty poradnik!

Wymagania na kierowcę ciężarówki

Zacznijmy od tego, że aby zostać kierowcą ciężarówki, należy posiadać prawo jazdy kategorii C lub C+E oraz świadectwo kwalifikacji zawodowej. Do kursu na prawo jazdy C mogą przystąpić osoby, które mają ukończone 21 lat. Wyjątek stanowią osoby, które ukończyły 18 rok życia i posiadają świadectwo kwalifikacji zawodowej uzyskane po trwającej 280 godzin kwalifikacji wstępnej. Po zdanym egzaminie na prawo jazdy C można przystąpić do ubiegania się o prawo jazdy kategorii C+E. Kurs na prawo jazdy C+E składa się tylko z zajęć praktycznych.

To jednak nie wszystko. Aby zostać kierowcą ciężarówki niezbędne będą również badania lekarskie. Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy, jako kierowca ciężarówki lekarz wystawi po przeprowadzeniu badań okulistycznych, laryngologicznych, neurologicznych oraz ogólnolekarskich. Niezbędne jest również zdanie psychotestów dla kierowców. W ich ramach potencjalny kierowca odbywa wywiad z psychologiem, a także zdaje testy między innymi z zakresu funkcji psychosomatycznych (ocena szybkości reakcji, koordynacji i refleksu).

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy C+E?

Jednym z powodów dla których wciąż brakuje kierowców ciężarówek, może być wysoki próg wejścia w zawód. Mianowicie mowa tutaj o kosztach związanych z uzyskaniem prawa jazdy C+E. Obecnie jest to koszt około 6500 złotych. Dodatkowo płatne są badania lekarskie i psychologiczne – łączy koszt około 400 zł. Ponadto dochodzą opłaty za państwowy egzamin praktyczny (koszt 245 zł) oraz opłata za wydanie prawa jazdy (koszt 100,50 zł). Łatwo więc policzyć, że kandydat na zawodowego kierowcę ciężarówki „na start” musi być przygotowany na wydatek rzędu ponad 7000 zł.

 A ceny te wciąż rosną i w przypadku samego kursu mogą być zależne od danego ośrodka jazdy, a nawet miejscowości w której kandydat chce odbyć kurs. Nie można jednak ukrywać również tego, że jeśli kandydatowi uda się uzyskać prawo jazdy i znajdzie dobre zatrudnienie – koszt ten zostanie mu bardzo szybko zrekompensowany zarobkami, jakie można uzyskać w branży transportowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *