Jak poprawić terminowość dostaw?

Terminowość to niezwykle ważna cecha w życiu nawet w oderwaniu od kontekstu. A już w przypadku transportu terminowość to pojęcie odmieniane przez wszystkie przypadki. Można się zastanawiać, w jaki sposób poprawić terminowość dostaw, skoro na drodze może wydarzyć się tyle nieprzewidzianych sytuacji? Korki, wypadki, nawet protesty i blokady drogowe nie zawsze są zapowiedziane wcześniej. Podpowiadamy, jak poprawić terminowość dostaw! Odkryj sprawdzone metody i zapewnij punktualność swoich dostaw!

Odpowiednio zaplanuj ETA

Na pewno znasz powiedzenie, że ryba psuje się od głowy. Tak samo jest z terminowością dostaw w transporcie. Podstawową kwestią jest to, aby planowany czas dostawy, czyli ETA, był odpowiednio określony. Obliczenie szacowanego czasu transportu powinny uwzględniać wszystkie aspekty związane z dostawą, takie jak prędkość, jaką może osiągnąć samochód ciężarowy na danej drodze, czas na odpoczynek kierowcy, zasięg ciężarówki oraz przerwy na tankowanie i oczywiście warunki pogodowe. Inteligentne planowanie tras to absolutne minimum, aby uzyskać terminowość dostaw.

Miej ładunek pod stałą kontrolą

Nadajniki GPS to dzisiaj w transporcie już standard. Rzadko zdarza się, aby ktoś nie oferował całodobowego monitoringu ładunku. Ma to ogromne znaczenie pod względem bezpieczeństwa, ale także terminowości dostaw. Stały monitoring pojazdu pozwala na bieżąco reagować już na najdrobniejsze opóźnienia i wprowadzać rozwiązania, które mają na celu wyeliminowanie większego opóźnienia na dalszej trasie.

Postaw na komunikację

Za przewóz ładunków odpowiada bardzo wiele osób. Kierowca musi cały czas pozostawać w kontakcie z pracownika spedycyjnymi czy logistycznymi. Ci z kolei pozostają w kontakcie z odbiorcą ładunku, a przed załadunkiem, także z osobami odpowiedzialnymi za wydanie towarów. Utrudniona komunikacja lub błędy w komunikacji (niezrozumienia) mogą spowodować znaczną nieterminowość. Dobrze jest więc postawić na rozwój elementu komunikacji w firmie.

Wdróż nowoczesne aplikacje (komunikatory), tak aby każdy wiedział, jak może najszybciej się z kimś skontaktować. Opracuj wewnętrzne przepisy dotyczące sytuacji awaryjnych. Każdy musi znać hierarchię w firmie i wiedzieć kto, za co odpowiada. Dzięki temu w przypadku nieprzewidzianej sytuacji będzie od razu wiedział, z czym i do kogo ma się zwrócić. Z pewnością pomoże to w szybkim załatwieniu sprawy i zminimalizuje ryzyko opóźnienia. Nie bez znaczenia jest tutaj też fakt posiadania stałej i zaufanej ekipy w firmie.

Flota zawsze na pierwszym miejscu

Nawet najbardziej zaufana ekipa ludzi i najbardziej rygorystyczne przepisy nie zdadzą jednak egzaminu jeśli flota twoich firmowych pojazdów będzie po prostu przestarzała. Unowocześnienie floty pojazdów i stałe sprawdzanie ich sprawności jest podstawowym, ale niestety także najdroższym elementem, który może poprawić terminowość dostaw. Nowe i sprawdzone pojazdy to mniejsza awaryjność na drodze, mniejsze zagrożenie wypadkiem i większe bezpieczeństwo ładunków w czasie transportu.

Jeśli zadbasz o te wszystkie elementy, z pewnością skutecznie poprawisz terminowość dostaw. A to z kolei przełoży się na lepsze stosunki z kontrahentami i wizerunek firmy. Chociaż nie wszystkie wydają się łatwe, zdecydowanie warto wdrażać je krok po kroku i zadbać o rozwój swojej firmy transportowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *