Towary chłodnicze to jedne z najbardziej delikatnych ładunków, z jakimi przychodzi mierzyć się firmom transportowym. Do towarów chłodniczych najczęściej zalicza się artykuły spożywcze (owoce, warzywa, nabiał), kwiaty i środki ochrony roślin, kosmetyki, czy leki i niektóre substancje chemiczne. Jakiekolwiek problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w naczepie mogłyby spowodować uszkodzenie a wręcz zniszczenie całego towaru. O towary chłodnicze należy więc dbać szczególnie. Jak dbać o towary chłodnicze? Podpowiadamy, o czym nie wolno zapominać.
W czym przewozi się towary chłodnicze?
Tak jak w transporcie paletowym najważniejszy jest wybór odpowiedniej palety, tak w transporcie chłodniczym najważniejszy jest dobór odpowiedniej naczepy. Towary chłodnicze najczęściej przewozi się w naczepach chłodniach lub izotermach. Wybór odpowiedniego środka transportu jest niezwykle ważny, ponieważ chłodnie i izotermy posiadają zupełnie inny system działania. Izoterma działa na zasadzie termosu. To znaczy, że nie schładza ona wnętrza pojazdu, a jedynie ogranicza wymianę ciepła pomiędzy wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym. Izotermy mogą więc dobrze sprawdzić się na krótkich dystansach, ale nie poleca się ich w przypadku długich tras.
W przypadku długich tras, szczególnie tych związanych z transportem międzynarodowym poleca się samochody chłodnie, które w zależności od klasy są w stanie utrzymywać stałą temperaturę na poziomie nawet do -20 stopni Celsjusza (pojazdy klasy F). Tutaj też do wyboru masz wiele rodzajów naczep chłodniczych. Wśród najpopularniejszych znajdziesz m.in.:
- Chłodnie dwukomorową
- Chłodnie z grodzią
- Chłodnie kwiatową
- Chłodnie hakową
Każdy samochód przewożący towary chłodnicze musi spełniać odpowiednie normy sanitarne i być na bieżąco kontrolowany. Jego sprawności nie można nic zarzucić, ponieważ nawet drobne problemy z naczepą mogą spowodować podwyższenie się temperatury w czasie jazdy.
Jak dbać o samochód chłodnię?
Zgodność ze standardami samochodów chłodni musi być sprawdzana przez niezależny podmiot przynajmniej raz na sześć lat. Dodatkowo przynajmniej raz na trzy lata wymagane jest przejście tak zwanej kontroli uproszczonej. Wnętrze pojazdu musi pozostawać w 100% szczelne, wykonane z materiałów odpornych na korozję i wodoodpornych. Podczas jazdy niezwykle ważne jest monitorowanie warunków przewozu. Dokumentem potwierdzającym przewóz w odpowiednich warunkach są wydruki z termografu.
Planowanie trasy towarów chłodniczych
Niezwykle ważne przy transporcie chłodniczym jest również planowanie trasy. Przed wyruszeniem w drogę należy dokładnie zapoznać się z trasą i ją zweryfikować (na przykład pod względem występowania utrudnień drogowych). Trasa powinna zostać, jak najlepiej zoptymalizowana. W przypadku transportu chłodniczego bowiem nawet niewielkie opóźnienia mogłyby negatywnie wpłynąć na stan dostarczanego towaru lub ekonomiczność trasy. Każda dodatkowa godzina utrzymania towarów w odpowiedniej temperaturze może być niezwykle kosztowna.
Jak więc widać, przewóz towarów chłodniczych bywa skomplikowany. Jeśli więc potrzebujesz przetransportować towary chłodnicze, upewnij się, że korzystasz z doświadczonych i sprawdzonych firm transportowych, które są w stanie spełnić wszystkie normy i wymagania dotyczące przewozu takich towarów. W Eltmar posiadamy wieloletnie doświadczenie związane z transportem chłodniczym i jesteśmy w stanie elastycznie dopasować się do potrzeb klienta i towarów, które zamierza przetransportować.