ETA, czyli szacowany czas przybycia w transporcie

Wszyscy kojarzymy mema, na którym osoba trzy godziny po złożeniu zamówienia sprawdza, czy kurier z paczką już podjeżdża. I nawet jeśli wiemy, że paczka będzie u nas najwcześniej pojutrze – i tak sprawdzamy po kilka razy dziennie status przesyłki. Przewidywana data dostawy jest ważna nie tylko dla konsumentów zakupów online, ale także dla całej branży transportowej. W przypadku firm transportowych i spedycyjnych często pojawia się określenie ETA, czyli szacowany czas przybycia w transporcie. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na ten temat!

Co to jest ETA?

ETA to termin pochodzący z języka angielskiego – estimated time of arrival, czyli szacowany czas przybycia. Początkowo był on używany głównie do transportu morskiego. Obecnie używa się go w każdym rodzaju transportu – morskiego, kolejowego, lotniczego i oczywiście drogowego. Prawidłowe określenie ETA pomaga w odpowiedniej koordynacji transportu, szczególnie transportu wieloetapowego. Szacowany czas przybycia ma ogromne znaczenie dla zarządzania flotą oraz zwiększania jej wydajności.

Jak oblicza się ETA?

Obliczenie ETA może nie być takie łatwe, jak wygląda na pierwszy rzut oka. Obliczając ETA, należy bowiem uwzględnić wiele czynników, z których niektóre (jak na przykład utrudnienia drogowe – korki, wypadki) są nieprzewidywalne. W przypadku zdarzeń, których nie da się w stu procentach przewidzieć, obliczając ETA, należy uwzględnić ich prawdopodobieństwo. Z tego powodu ETA nie oznacza idealnej godziny przybycia ładunku, ale raczej widełki godzinowe, w trakcie których można spodziewać się dostawy. Oprócz tego obliczając ETA dla transportu drogowego, należy uwzględnić:

  • Prędkość, jaką może osiągnąć samochód ciężarowy na danej drodze;
  • Czas na odpoczynek kierowcy
  • Zasięg ciężarówki oraz przerwy na tankowanie
  • Długość i sytuację na alternatywnych trasach (gdyby z powodu utrudnień drogowych, kierowca był zmuszony zmienić trasę)

W przypadku transportu drogowego mniejsze znaczenia mają warunki pogodowe, które najczęściej utrudniają transport morski i transport lotniczy. Jednakże także należy mieć je na uwadze. Wiadome jest bowiem, że np. w przypadku silnych opadów deszczu, kierowca ciężarówki będzie zmuszony znaczenie zredukować tempo swojej jazdy.

Czym się różni ETA od ATA?

Terminem często mylonym z ETA jest ATA. Warto wiedzieć, że chociaż są one podobne, określają dwa różne pojęcia. Actual time of arrival, czyli ATA oznacza faktyczny czas przybycia. Przez ATA określa się moment, w którym pojazd rzeczywiście przybył na miejsce. Jest to pojęcie ważne dla osób planujących i koordynujących przyjazdy i odjazdy pojazdów. Faktyczny czas przybycia ma szczególne znaczenie dla firm wysyłkowych i dostawczych.

Dlaczego ETA jest ważna w transporcie?

ETA to jedno z najważniejszych pojęć w transporcie. Pomaga ono zoptymalizować trasy, a tym samym zaoszczędzać cenny czas i pieniądze. Dzięki zarządzaniu szacowanym czasem przyjazdu można wydajniej zaplanować wszystkie pozostałe czynności związane z transportem. Ma ono wpływ także na bezpieczne realizowanie dostaw w przypadku transportów pilnych i wymagających szybkiej dostawy (np. w przypadku transportu świeżych artykułów spożywczych czy roślin). Obecnie standardem w firmach transportowych są inteligentne systemy transportowe służące do szacowania czasu przybycia pojazdu względem określonej lokalizacji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *