Czym charakteryzuje się transport chłodniczy? Odpowiadamy! Transport chłodniczy to jeden z najpopularniejszych rodzajów transportu drogowego. Sprawdza się w wielu branżach i dla wielu firm transportowych jest podstawową usługą oferowaną klientom indywidualnym i firmowym. W przypadku transportu chłodniczego często czas liczy się najbardziej.
Transport chłodniczy krajowy i międzynarodowy
Transport chłodniczy krajowy i międzynarodowy najczęściej dotyczy branży spożywczej. To właśnie, dzięki transportowi chłodniczemu transportuje się świeże warzywa i owoce, nabiał i wędliny. Przewóz chłodniczy wykorzystywany jest także w transporcie artykułów medycznych, materiałów biologicznych, roślin i środków ochrony roślin, a nawet ADR chłodniczych. W ELTMAR oferujemy także przewóz kategorii weterynaryjnych. Z transportu chłodniczego najczęściej korzystają więc przedsiębiorcy z branży spożywczej, szpitale, a także firmy farmaceutyczne i kosmetyczne.
Transport towarów chłodniczych wymaga zastosowania odpowiednich norm prawnych, wśród których wyróżnia się przede wszystkim konwencję ATP, czyli umowę o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu przeznaczonych do tych przewozów. W Polsce obowiązuje ona od roku 1984. W przypadku transportu chłodniczego międzynarodowego największe znaczenie mają rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.
Transport chłodniczy – dobór naczepy
Przy transporcie chłodniczym krajowym i międzynarodowym szczególne znaczenie ma dobór odpowiedniej naczepy, która jest w stanie zagwarantować stałe warunki przewozu towarów (temperatura, wilgotność etc.). Transport chłodniczy najczęściej odbywa się za pomocą zwykłych naczep chłodniczych, cystern chłodniczych, chłodni z grodzią i izoterm. Dobór odpowiedniej naczepy zależny jest przede wszystkim od długości trasy, a tym samym czasu transportu.
Przykładowo izotermy sprawdzają się przede wszystkim na krótkich trasach. Działają one bowiem na zasadzie termosu. Utrzymują stałą temperaturę, ale tylko przez pewien czas. Na dłuższych trasach zdecydowanie lepiej sprawdzą się cysterny chłodnicze czy chłodnie z grodzią. W szczególnych przypadkach znaczenie ma także sam rodzaj ładunku. Mowa tu o tak zwanym transporcie kriogenicznym, który jest specyficzną częścią transportu chłodniczego. Pod tą nazwą kryje się przewóz materiałów biologicznych, takich jak krew i organy, sprzęt medyczny, czy niektóre leki. Takie towary przewozi się w bakteriostatycznym lodzie.