Co wpływa na cenę transportu drogowego?

Co wpływa na cenę transportu drogowego? To pytanie często pada z ust klientów firm transportowych. I nie ma w tym nic dziwnego. Każdy chce wiedzieć, za co płaci. Warto być więc świadomym tego, co składa się na cenę transportu drogowego. Jak bowiem zaraz się przekonacie, składowych jest bardzo dużo, a niektóre z nich nie przychodzą do głowy „na pierwszy rzut oka”. Oto najważniejsze czynniki, które wpływają na cenę transportu drogowego.

Wynagrodzenie kierowców

Chociaż o samochodach z autopilotem mówi się coraz więcej na razie to tylko „pieśń przyszłości”. Obecnie firmy transportowe muszą liczyć się z zatrudnianiem kierowców. A, jako że praca kierowcy zawodowego jest ciężka, nie dziwi fakt, że wynagrodzenia dla kierowców stanowią lwią część wydatków firm transportowych. A co za tym idzie, mają one duży wpływ na koszt transportu towarów.

Cena paliwa

Cena paliwa to jedna z pierwszych kwestii, które przychodzą na myśl każdemu, kto zastanawia się, ile przyjdzie mu zapłacić za transport towarów z punktu A do punktu B. Nie bez przyczyny mówi się także, że kiedy paliwo drożeje… to wszystko drożeje. To jeden z największych wydatków w branży transportowej mający bardzo duży wpływ na ostateczną cenę za usługę transportową.

Pogoda

Ekstremalne warunki pogodowe (śnieżyce, burze z gradem) wpływają w bardzo dużym stopniu na przejezdność dróg. Mogą w znaczący sposób wydłużyć czas transportu, a co za tym idzie, czas pracy kierowcy. Nie dziwi więc, że w przypadku anomalii pogodowych lub transportu w miejscach trudnodostępnych (np. gdy duża część trasy przebiega przez górzyste tereny) koszt transportu jest wyższy.

Rodzaj transportowanego ładunku

Niektóre towary muszą być przewożone w szczególnych warunkach (np. towary chłodnicze) lub z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa (towary niebezpieczne ADR). Wymagają one przewozu w specjalnych naczepach dostosowanych do transportu takich ładunków. Dodatkowo przewóz np. towarów ADR wymaga dodatkowych pozwoleń, co wpływa na koszt usługi.

Sezonowość

W odróżnieniu od powyższych przykładów sezonowość nie jest czymś, co przychodzi pierwsze do głowy, kiedy myślimy o koszcie usług transportowych. Wbrew pozorom jednak w transporcie, tak jak w wielu innych branżach, występuje sezonowość. Przykładowo ceny zawsze rosną w okolicach świąt Bożego Narodzenia. To normalna sytuacja związana z popytem i podażą.

Polityka państwa (sytuacja geopolityczna)

Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest polityka państw oraz sytuacja geopolityczna, która ma szczególne znaczenie w przypadku transportu międzynarodowego. Polityka państw wpływa między innymi na decyzje o podatkach, czy opłatach drogowych. W przypadku transportu międzynarodowego ogromny wpływ na ostateczną cenę za usługę transportu drogowego ma wpływ także kurs wymiany walut. Z kolei wszelkie konflikty, sankcje czy blokady wpływają m.in. na dostęp do niektórych tras, co również podwyższa cenę transportu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *