Co to jest transport intermodalny?

Transport szybki, tani i bezpieczny jednocześnie? Często słyszy się, że takie połączenie nie jest możliwe i że jeśli chce się oszczędzać np. na cenie, to z pewnością nie będzie jednocześnie i tanio, i szybko. Jak się jednak okazuje, istnieje połączenie, które zadowala pod tym względem wielu klientów. To transport intermodalny, który często łączy w sobie najlepsze cechy transportu morskiego, lotniczego, kolejowego i drogowego. Co to jest transport intermodalny i jakie są jego zalety? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Transport intermodalny – definicja

Transport intermodalny to gałąź transportu, która łączy w sobie przewóz towarów za pomocą więcej niż jednego środka transportu. Przykładowo transport intermodalny zachodzi, gdy towar najpierw płynie statkiem towarowym z portu A do portu B, a następnie w porcie B przeładowują go do ciężarówki, która dostarcza go drogą lądową na miejsce rozładunku. Należy tutaj uwzględnić różnicę pomiędzy transportem intermodalnym, a multimodalnym. Terminy te bowiem często błędnie używane są synonimicznie. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że transport multimodalny w odróżnieniu od transportu intermodalnego dopuszcza zmianę jednostki transportowej na trasie przewozu ładunku.

Transport intermodalny – przykłady połączeń

Transporty intermodalne najczęściej stosowane są na długich, międzynarodowych trasach. Co do zasady im dłuższa trasa, tym bardziej transport intermodalny się opłaca. Przykładowe połączenia środków transportu w transporcie intermodalnym to

  • Drogowo-kolejowe,
  • Drogowo-lotnicze,
  • Drogowo-morskie,
  • Kolejowo-morskie,
  • Kolejowo-drogowo-lotnicze,
  • Kolejowo-drogowo-morskie

Podczas transportu intermodalnego ładunek znajduje się w jednej i tylko jednej jednostce ładunkowej. To znaczy, że jeśli ładunek rozpoczął transport np. w kontenerze, w tym samym kontenerze zostanie on dostarczony do miejsca rozładunku. Bez względu na fakt, w ilu różnych środkach transportu znajdował się on w międzyczasie.

Jakie są zalety transportu intermodalnego?

Transport intermodalny jest często wybierany w przypadku długich tras, ponieważ pomaga znacznie zredukować koszty związane z transportem. Często transport intermodalny jest tańszy nawet o kilkadziesiąt procent, co dla wielu klientów nie pozostaje bez znaczenia. Ponieważ przesyłka w trakcie transportu pozostaje w jednej jednostce ładunkowej, zachowuje bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko uszkodzenia towaru oraz kradzieży.

Transport intermodalny jest również często polecany w przypadku ciężkich przesyłek. W szczególnych sytuacjach można przewozić dzięki niemu ładunki nawet o cztery tony cięższe niż w przypadku tradycyjnego transportu drogowego. To również ciekawa do rozważenia opcja dla osób, którym na sercu leży dobro środowiska. Dzięki przewozom intermodalnym można znacząco ograniczyć emisję CO2 do środowiska. W ten sposób ogranicza się także ruch ciężkich pojazdów na drodze, dzięki czemu minimalizuje się uszkodzenia dróg i ilość wypadków.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *