Co to jest transport drobnicowy?

Jedną z usług oferowanych przez firmy transportowe jest transport drobnicowy. Przez transport drobnicowy rozumie się transport towarów o niewielkich gabarytach z miejsca załadunku do miejsca rozładunku. W transporcie drobnicowym towary zapakowane są w opakowania jednostkowe lub zbiorcze. Najważniejsze jest, aby można było je z łatwością zważyć i policzyć. Co to jest transport drobnicowy i co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy!

Transport drobnicowy – co warto o nim wiedzieć?

Transport drobnicowy najczęściej łączy wielu nadawców z wieloma odbiorcami. Bardzo dobrze sprawdza się więc w przypadku osób, które chcą nadać niewielkie ładunki, które samodzielnie nie wypełniłyby całego kontenera, czy pojazdu dedykowanego. Dla takich osób transport drobnicowy jest najlepszą, optymalną opcją przewozu towarów. Nie dziwi więc jego częste wybieranie.

Można więc powiedzieć, że główną cechą transportu drobnicowego jest niewielka mała ładunkowa poszczególnych paczek. Warto zauważyć, że transport drobnicowy może dotyczyć zarówno przewozu międzynarodowego, jak i krajowego. Z punktu widzenia klienta transport drobnicowy nie różni się niczym od innych rodzajów transportu. Różnica widoczna jest przede wszystkim dla kierowców, którzy nie mają prostej drogi z punktu A do punktu B, tylko muszą wielokrotnie zatrzymywać się po drodze, aby rozładować część ładunku.

Transport drobnicowy – ograniczenia w przewozie towarów

Chociaż transport drobnicowy jest bardzo popularny i ceniony przez klientów, warto wiedzieć, że nie przetransportujemy nim wszystkiego. Istnieją bowiem ograniczenia w przewozie towarów w transporcie drobnicowym. Zgodnie z prawem w ten sposób nie nadamy:

  • Żywych roślin i zwierząt;
  • Żywności;
  • Materiałów niebezpiecznych;
  • Wyrobów jubilerskich;
  • Papierów wartościowych.

Przy decydowaniu się na transport drobnicowy, należy wziąć pod uwagę fakt, że takie ładunki są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Należy więc szczególnie zadbać o ich odpowiednie zapakowanie. Jednak w przypadku niewielkich paczek i tak bardziej będzie opłacało się dodatkowe zabezpieczenie przesyłki niż wynajem osobnego środka transportu. W przypadku ładunków delikatnych warto pomyśleć także o wykupie dodatkowego ubezpieczenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *