Co to jest logistyka kontraktowa?

Proces logistyczny może być naprawdę skomplikowany. Obejmuje on transport, spedycje, magazynowanie oraz szeroko rozumiane usługi dodatkowe, których celem jest dostarczenie konkretnego towaru na rynek. Niektóre firmy planują, zarządzają i nadzorują ten proces samodzielnie. Jednakże ze względu na czasochłonność tego procesu obecnie coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się korzystać z usług outsourcingu w tym zakresie. Stąd wzięło się wyodrębnienie stosunkowo nowego pojęcia, jakim jest logistyka kontraktowa. Co to jest logistyka kontraktowa i co warto o niej wiedzieć? Sprawdź sam!

Logistyka kontraktowa – czym jest i co warto wiedzieć?

W modelu logistyki kontraktowej odpowiedzialność za wszystkie ogniwa łańcucha dostaw przeniesione są na zewnętrzną, profesjonalną firmę logistyczną. W logistyce kontraktowej wyróżnia się trzy różne formy outsourcingu usług. Jest to najbardziej popularny dropshipping oraz mniej znane cross-docking i fulfillment. Logistyka kontraktowa stanowi świetny wybór dla firm, które szukają kompleksowej oraz fachowej opieki nad wszystkimi procesami logistycznymi. Dzięki zleceniu takich zajęć podmiotom zewnętrznym można skupić się na podstawowej działalności przedsiębiorstwa i lepiej zoptymalizować swoje przyszłe działania.

Jakie są zalety logistyki kontraktowej?

Wśród zalet logistyki kontaktowej przede wszystkim wymienia się optymalizację kosztów związanych z transportem i magazynowaniem towarów. Korzystając z logistyki kontaktowej, ponosi się tylko opłatę za użytkowaną powierzchnię magazynu. Nie masz konieczności znajdowania i wynajmu własnej powierzchni. Dodatkowo firmy logistyczne samodzielnie zajmują się m.in. negocjowaniem stawek z firmami transportowymi i zazwyczaj są w stanie uzyskać lepsze stawki niż klienci indywidualni.

Decydując się na logistykę kontaktową, możesz mieć również pewność, że profesjonaliści zajmą się projektowaniem i planowaniem łańcucha dostaw, przetwarzaniem zamówień i zarządzaniem zapasami oraz bezpieczną i szybką dystrybucją towarów. Profesjonalne firmy logistyczne ubezpieczają swoje usługi i towary, którymi zarządzają, co powinno być dla ciebie niezmiernie ważne. Korzystanie z logistyki kontraktowej może więc okazać się dla ciebie świetną opcją zarówno finansową, jak i wizerunkową. Skuteczny, bezpieczny i szybki transport towarów sprawia bowiem, że zyskujesz w oczach swoich klientów.

Wyzwania związane z logistyką kontraktową

Wyzwania związane z logistyką kontraktową tak naprawdę zamykają się w obrębie kwestii wyboru odpowiedniej firmy, z którą zdecydujesz się rozpocząć współpracę. Warto rozważyć wiele różnych opcji i zdecydować się na podpisanie umowy z firmą budzącą zaufanie. Przede wszystkim taką, która zapewnia bezpieczeństwo danych firmy i posiada bardzo dobre referencje. Minimalizujesz w ten sposób ryzyko, że dostawca usług będzie kierował się tylko i wyłącznie kwestią zysku. Jednocześnie zaniedbując profesjonalne ich wykonywanie.

Warto również pamiętać, aby umowa została zapisana w sposób jasny i klarowny. Możesz skorzystać z pomocy prawnika, który podpowie, czy wszystkie zapisy są na tyle konkretne i jednoznaczne, że nie budzą żadnej wątpliwości. Dzięki temu w prosty sposób możesz wyeliminować ewentualne błędy w komunikacji, jeszcze zanim świadczenie usług na dobre się rozpocznie. Z pewnością wpłynie to na efektywność waszej współpracy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *