Co to jest gestia transportowa?

Gestia transportowa nie jest mainstreamowym tematem związanym z transportem. Zapewne z tego powodu zazwyczaj budzi wiele wątpliwości. Wiele osób zastanawia się nad tym co to jest gestia transportowa i jakie są jej funkcję. Odpowiadamy dzisiaj na najczęściej zadawane pytania w zakresie gestii transportowej i rozwiewamy wszystkie wątpliwości! Po lekturze zrozumiesz, dlaczego warto się nią zainteresować i jak wpływa na efektywność działalności transportowej.

Co to jest gestia transportowa i co zawiera?

Gestia transportowa to część umowy handlowej dotyczącej transportu. Określa ona prawa i obowiązki stron zaangażowanych w organizację transportu. Dotyczy ona zarówno transportów krajowych, jak i międzynarodowych. Międzynarodowe Reguły Handlu regulują jej treść i konstrukcję. W gestii transportowej powinny znaleźć się ustalenia dotyczące:

  • przewozu (środek transportu, trasa, termin realizacji),
  • podziału kosztów,
  • podziału ryzyka,
  • odpowiedzialności za ubezpieczenie cargo,
  • obowiązku przeprowadzenia odprawy celnej.

W gestii transportowej strony określają więc obowiązki, które dotyczą transportu towaru, jego ubezpieczenia oraz odpowiedzialności związanej z przetransportowaniem towaru zgodnie z przepisami prawa tranzytowego danego kraju.

Jakie są rodzaje gestii transportowej?

Wyróżniamy trzy rodzaje gestii transportowej. Najpopularniejszym rodzajem jest gestia własna najczęściej wykorzystywana przy transporcie krajowym. Wówczas to importer/eksporter musi zorganizować przewóz i pokryć wszystkie koszty całej transakcji. Bardzo częstym rodzajem gestii transportowej jest również gestia obca. W tej sytuacji to firmy zewnętrzne przejmują zlecenie procesu transportu. Jest to tak zwany outsourcing. Na rynku transportowym można się spotkać również z gestią mieszaną. Dotyczy to sytuacji gdy sprzedawca jest odpowiedzialny za przewóz towaru do portu załadowcy, a za pozostałą część transportu odpowiada osoba kupująca.

O czym warto pamiętać przy podpisywaniu gestii transportowej?

Gestia transportowa zwiększa odpowiedzialność za dostarczenie towaru. Dzięki niej łatwiej jest kontrolować cały proces transportu. W przypadku problemów z ładunkiem (uszkodzenie, kradzież itp.) od razu wiadomo, kto powinien ponieść odpowiedzialność np. za niezbyt dobre zabezpieczenie towaru. Podpisując gestię transportową, należy jak w przypadku niemal wszystkich dokumentów, dokładnie przeczytać całą umowę ze zrozumieniem. Gestia transportowa powinna zostać zapisana w sposób jasny i klarowny. Tak, aby nikt nie miał wątpliwości co do zapisów w niej zawartych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *