Co może być przewożone w transporcie chłodniczym?

Transport chłodniczy kojarzy się przede wszystkim z przewozem żywności. To właśnie dzięki niemu w lutym możemy w Polsce raczyć się hiszpańskimi truskawkami. I to właśnie dzięki niemu mleko z mleczarni trafi na sklepowe półki świeże i zimne nawet w czterdziestostopniowe letnie upały. Żywność to jednak niejedyne towary, które do transportu wymagają specjalnych naczep chłodniczych. Zastanawiasz się, co może być przewożone w transporcie chłodniczym? Już odpowiadamy!

Transport chłodniczy – rośliny i środki ochrony roślin

W transporcie chłodniczym oprócz żywności często przewozi się rośliny i środki ochrony roślin. Szczególnie w przypadku roślin nie tylko temperatura ma znaczenie. W trakcie transportu należy również zagwarantować roślinom odpowiednią wilgotność powietrza. Tylko wtedy można mieć pewność, że rośliny zarówno te cięte, jak i doniczkowe dotrą na miejsce rozładunku bez szwanku.

Kosmetyki i półprodukty farmaceutyczne

Kolejnymi towarami wymagającymi szczególnych warunków w trakcie transportu są kosmetyki i półprodukty farmaceutyczne. Mowa tu o wszystkich towarach dostarczanych do aptek i hurtowni farmaceutycznych, a także magazynów oferujących sprzedaż takich produktów w sklepach internetowych. Przewóz wszelkich kremów, maści, a nawet syropów wymaga specjalnych warunków, ponieważ pod wpływem wahań temperatury mogłyby utracić one swoją konsystencję, a co za tym idzie właściwości. Z tego samego powodu w transporcie chłodniczym przewożone są również m.in. farby.

Transport kriogeniczny

Szczególnym rodzajem transportu chłodniczego jest transport kriogeniczny. W jego ramach przewozi się towary w suchym, bakteriostatycznym lodzie. Dotyczy to głównie krwi i innych materiałów biologicznych, sprzętu medycznego, leków i organów do przeszczepu. Z takiego transportu korzystają nie tylko apteki i szpitale, ale także firmy farmaceutyczne czy uniwersytety.

Jakie dokumenty są niezbędne przy transporcie chłodniczym?

Transport chłodniczy wymaga nie tylko szczególnych warunków, ale także dodatkowych dokumentów. Dzięki nim odbiorca może być pewien, że dostarczone do niego towary są pełnowartościowe. Dokumenty, które są niezbędne przy transporcie chłodniczym to: konwencja i świadectwo ATP, pełna dokumentacja transportowa, dokładny wydruk z termografu, a także oświadczenie lekarskie kierowcy, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do realizacji tego typu przewozów.

Szukasz sprawdzonej firmy transportowej oferującej transport chłodniczy? Skontaktuj się z przedstawicielami Eltmar i uzyskaj szczegóły indywidualnie dopasowanej do Twoich potrzeb oferty! Dzięki wieloletniemu doświadczeniu pracowników Eltmar możesz być pewny, że Twoje towary chłodnicze zostaną dostarczone na miejsce szybko i bezpiecznie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *