Transport chłodniczy to jedna z największych gałęzi związanych z transportem krajowym i międzynarodowym. W ten sposób transportuje się między innymi żywność, artykuły medyczne i materiały biologiczne oraz rośliny i środki ochrony roślin. W Eltmar oferujemy także chłodniczy przewóz towarów ADR. Tak szeroka skala transportu chłodniczego wpływa na duże zainteresowanie tym rodzajem usług transportowych. Dziś przybliżymy Wam kilka fascynujących faktów na ten temat.
Ile jest w Polsce samochodów dostosowanych do transportu chłodniczego?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2020 rok w Polsce zarejestrowanych było już ponad 94 tysiące pojazdów izotermicznych. Zwiększające się zapotrzebowanie na tego typu transport powoduje stały wzrost liczby tego typu samochodów. Wystarczy wspomnieć, że pięć lat wcześniej, to znaczy w roku 2015, takich pojazdów było tylko nieco ponad 83 tysiące.
Warto jednak wiedzieć, że pod pojęciem „pojazd izotermiczny” nie kryje się tylko jeden rodzaj samochodów przeznaczonych do transportu chłodniczego. Wręcz przeciwnie. W zależności od tego, z jakim towarem mamy do czynienia, możemy skorzystać z chłodni doppelstock, chłodni z grodzią, chłodni hakowej, izotermy, cysterny spożywczej, czy lodowni. Jeśli nie jesteś pewny, jakim konkretnie środkiem transportu powinieneś przetransportować swój towar, skorzystaj z pomocy doświadczonego spedytora. Nasi spedytorzy Eltmar posiadają wieloletnie doświadczenie na rynku i z pewnością pomogą Państwu dokonać właściwego wyboru.
Co charakteryzuje transport chłodniczy?
Pojazdy przeznaczone do transportu chłodniczego wyposażone są w termograf – urządzenie do mierzenia temperatury. Wydruki z termografu są niezwykle ważnym dokumentem przewozowym. Są one gwarancją tego, że podczas całej trasy transport odbywał się w odpowiedniej temperaturze, co zazwyczaj ma niebagatelny wpływ na przydatność i świeżość towarów.
Jako że w przewozie chłodniczym najczęściej transportowane są artykuły, o której dacie przydatności, kierowcy takich pojazdów wyłączeni się spod szeregu ograniczeń ruchu m.in. podczas świąt lub weekendów. Obowiązują ich jednak takie same przepisy dotyczące czasu pracy, jak kierowców przewożących inne towary niż chłodnicze. Z tego powodu niezwykle ważne jest odpowiednie zaplanowanie trasy, tak aby w maksymalny sposób zminimalizować ryzyko nawet najmniejszych opóźnień w dostawie.
Płynna czekolada – szczególny produkt w transporcie
Transport chłodniczy dotyczy większości artykułów spożywczych. To właśnie w ten sposób transportuje się między innymi mrożonki, nabiał, świeże owoce i warzywa, ryby, lody, koncentraty, artykuły wędliniarskie, czy mięsne. Jest jednak jeden szczególny produkt, który nie może mieć… za zimno. Jest to płynna czekolada.
To jeden z najtrudniejszych artykułów spożywczych do transportu. Przewozi się ją w cysternach spożywczych, w których temperatura musi być stale utrzymana na poziomie około plus 40-45 stopni Celsjusza. Nawet chwilowy spadek temperatury może spowodować jej zastygnięcie, co w konsekwencji prowadzi do utraty wartości. Sprawy nie ułatwia fakt, że czekolada w zależności od zawartości kakao ma różną temperaturę zastygania. Gorzka czekolada zastygnie o wiele szybciej niż biała czy mleczna.